III. ДЕКАЛОГ

Частина 1. ПРО ДЕКАЛОГ

Катехиза порушує 3 проблеми:
1. Чи Декалог обмежує людину?
2. В людській природі є записане моральне право, для чого ще Заповіді?
3. Заповіді є важкими чи легкими до виконання?

1. Декалог і вартості

Метод “Сонечко”

• Вступ. Заповіді Божі, про які ми знаємо з науки катехизму, мають визначену форму заборон і повчань. Людина у своїй немочі часто порушує Заповіді Божі. Однак, кожна Заповідь має певний сенс, свою вартість. Маємо наго­ду застановитися над цим. Спробуймо ще раз пошукати і назвати ті вартості.

Активізація. Учасники на малих картках паперу виписують ті вартості, якими керуються в особистому житті, які є для них важливими і які пов’язані з Декалогом. Потім ці картки приклеюють, формуючи промені навколо “сонечка”.

Підсумок. Божі Заповіді надають сенс життю, вказують напрямок розвитку, належать до спадщини, яку варто плекати, передавати іншим. Іноді люди вважають, що Заповіді обмежують їх. Проте, думки про те, що Заповіді несуть у собі нищівні обмеження для людства — це тільки стереотипне мислення. Бог дає нам Заповіді не для того, щоб обмежувати нашу свободу, а щоб її правильно скеровувати і поширювати поле нашої свободи. Правдива свобода полягає не у відкиненні правил, а швидше у віднайдені тих правил, за якими людина могла б найкраще зреалізувати себе.

3 практичного досвіду

Для проведення катехизи необхідно приготувати кольорові картки (приблизно по 4—5 на особу), на яких учні мали б виписати виразно і читабельно по одній вартості, що є пов’язана з Декалогом: вірність, приязнь, любов, родина, життя, щирість, чистота, Церква, надія, правда, толерантність і багато інших. Працю діти виконують самос­тійно, нікому не показуючи того, що написали.

Для праці потрібні склеєні між собою 3 аркуші паперу формату А-3 із розміщеним посередині графічним малюнком. На цьому аркуші під час індивідуальної праці учнів над іншим завданням катехит навколо ма­люнка розклеює картки з відповідями. Тим часом роздаємо учням формуляри “Інтерв’ю з Господом”. Це картки розміром 1/3 формату А-4 з надрукованими дорученнями. Завдання є для 4—6 особових груп. Учні працюють над завданням (15 хв.)

Якщо Заповіді Божі будемо трактувати тільки як приписи, відірвані да­леко від Бога і конкретних релігійних та життєвих вартостей, то вони стануть для нас недоступними. Натомість, коли стануть мостом до Бога і будемо за ними зауважувати вартості, необхідні для гідного християн­ського життя, то Заповіді стануть шансом розширення нашої свободи.

Назад

ОднаКнопка