о. Михайло Гарват про організацію катехитичного служіння

Про те, як організувати катехитичне служіння та зробити дійсністю вираз “жива парафія”, редакція просила розповісти о. Михайла ГАРВАТА, голову Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ.

Яке місце катехизації в парафії?

Катехизація - це не просто приготування до Таїнств. Це виховання у вірі, безперервний процес від утроби матері й до кінця земного життя. Вона має охопити всіх наших вірних.

Звісно, що на катехизацію дітей від трьох років варто звернути особливу увагу, тоді як приготування до Першої сповіді є вже другим великим етапом християнської формації дитини. Відповідно важливо вчасно й добре приготувати дітей до гідної участі в Таїнствах, аби потім вони успішно продовжили катехитичне навчання.

Окремо навколо Христа має збиратися молодь (наприклад, щоби вивчати Катехизм), а також їхні батьки та дорослі загалом. Батьки є для дітей провідниками у вірі, їхніми першими катехитами. Якщо ми будемо під час катехизації навчати дитину того, чого не знають батьки, то виникнуть труднощі. Тому ми говоримо про катехитичну школу, де окремо навчаються діти, молодь і дорослі (звісно, кожна група потребує окремої методики). Така школа має постати в кожній, навіть найменшій, парафії.

Нерідко дитина, приступивши до Таїнств, знову з’являється в церкві вже перед шлюбом... Як із цим бути?

Душ пас тир має так організувати парафіяльне катехитичне служіння, щоб і батьки, і діти після святкування урочистого прийняття Пресвятої Євхаристії продовжили катехизацію. Наголошувати варто на тому, що це лише перші свідомі кроки юних християн у Церкві.

На Західній Україні з цими урочистостями пов’язано багато святкувань, традиційних фото, відео... Отож може здаватися, що це вже все, катехитичний “випускний”. Але це так, якби ми обмежили навчання дитини у школі початковими класами і “випустили” її у світ. Уміти читати, писати й рахувати - це ще далеко не вся наука, чи не так?..

Чи варто до катехизації залучати катехитів - мирян?

Однозначно. Звісно, першими катехитами в парафії з природи свого уряду є священики, а монахи, монахині та миряни є їхніми помічниками. Але серед понад 1500 катехитів більше 1000 становлять саме миряни.

Шкода, що такий величезний мирянський ресурс не використовується вповні, а здебільшого тільки при при­готуванні до Першої сповіді. Щоб реалізувати програму катехизації не лише дітей, а й молоді та дорослих – така катехизація має бути в кожній парафії, – потрібно шукати нових методів та використовувати всі наявні можливості. Важливо теж по змозі залучати до катехизації семінаристів.

Якою є жива парафія?

Згідно з програмою розвитку нашої Церкви, жива парафія – це місце, де люди вивчають Боже Слово, моляться ним, діляться ним, провадять інших до Божого Слова, шукають єдності з усіма та свідчать ближнім про Христа, який є Словом. Отже, у живій парафії є всі можливості для катехизації: і вчити Боже Слово, і збагачуватися ним та його приймати.

Катехизація - це джерело Божого дару мудрості. А мудрість нерідко є в тому, щоб учитися жити на помилках інших людей. Найбільше ж помилок людини за всю її історію відображено у Святому Письмі.

Якщо ми навчимося на помилках наших попередників – станемо мудрими. Якщо навчимося жити Святими Таїнствами – станемо святими. Це все - Божі дарунки, починаючи від дару життя й дару святості, даного нам уже у Святому Хрещенні.

Якщо ж ми станемо мудрими та святими, то нам легко буде ділитися мудрістю й даром любові, що виникає зі святості, з іншими людьми. Сам Бог є Любов. І так будується не лише Церква, а й здорове суспільство: один філософ сказав колись, що обрати мудрих та святих зможуть лише мудрі та святі.

Маєте нагоду через “КВ”звернутися до катехитів цілої України...

Дорогі у Христі, наше завдання - сіяти. Поливає та вирощує Господь. Не факт, що ми побачимо плоди власного служіння. Але якщо ми не будемо сіяти, то плодів узагалі не буде. Ніколи. Тому ніколи не переставайте сіяти через Боже Слово любов у серцях дітей, молоді та дорослих.

За матеріалами часопису «Католицький Вісник» №14 стор. 18

Назад

ОднаКнопка