Інтерв'ю з с. Юліяною Дзюбатою про Патріаршу прощу до Крилоса

1. Що таке «проща» і чим вона є для християнина?

В недавньому часі терміни “проща”, “прочанин”, “прочанський рух” для пересічної людини були майже невідомі. Сьогодні ж вони стали для нас цілком зрозумілими. Дуже вдало пояснює цей термін Зеновій Боровець у своїй статті «Прочанський рух як метода формування християнського світогляду», говорячи, що  проща – це молитовна подорож віруючих до місця, яке в особливий спосіб пов’язане з Богом, освячене Його ласками та благодатями, чи пов’язане з об'явленням Богородиці, діяльністю святих та подвижників Христової віри. Метою прощі є не просто відвідання святих місць, чудотворних ікон, мощей тощо, але в першу чергу прослава Бога, і, зокрема, прилюдний вияв своєї віри. Паломництво має на меті духовну переміну вірних, пережиття зміни в їхньому житті. Це, свого роду, символ нашого земного життя, віддзеркалення та споглядання його, як паломництва до неба, до зустрічі з Богом, „бо постійного місця не маємо тут, а шукаємо майбутнього" (Євр. 13, 14). Паломництво супроводиться молитвою, постом, милостинею та участю у святих таїнствах Покаяння і Пресвятої Євхаристії.

2. З нагоди чого буде проведена проща 29 липня у с. Крилос-Галич?

Даючи відповідь на це запитання слід зазначити, що Митрополит Івано-Франківської архиєпархії владика Володимир Війтишин, декретом від 17. 02. 2011 р. Б. відновив Катедру у с. Крилос-Галич як чудотворне місце. Після останніх змін адміністративного поділу нашої Церкви, коли дана катедра опинилася у прямому підпорядкуванні Главі Церкви (згідно з титулом Києво-Галицького Верховного Архиєпископства), стає очевидним, що присутність Патріарха у Галичі є обов’язковою. З огляду на це, Його Блаженство хоче започаткувати традицію, щоб остання неділя липня кожного року була молодіжною прощею до цього святого місця. Цього року остання неділя липня припадає на 29 число. Ось вам і відповідь.

3. Знаємо що ця проща відбудеться з особливою участю дітей, які приступлять цього року до Першої Святої Сповіді та Святого Причастя. Чому саме така категорія?

Насамперед слід пригадати, що наша Церква готується до святкування 1025-ліття хрещення Руси-України і в рамках підготовки до цього святкування 2012 рік є проголошений роком Святих Таїнств. На цій прощі ми збираємо дітей, які приступили до двох Святих Таїнств – Покаяння та Євхаристії. Тому задіяна саме така категорія…

4. «Дитяча проща» це щось нове у нашій Церкві?

Я достеменно не знаю історії розвитку дитячого паломництва, але думаю, що це не є чимось новим для нашої Церкви. У «Путівнику прочанина» читаємо, що бували випадки коли діти ішли в паломництво без згоди батьків, без грошей. Часто поверталися додому здорові, тому що в дорозі добрі люди давали їм їжу і щось до пиття та ночівлю. З цього можна зробити висновок про досить давню традицію дитячих прощ, хоч, можливо, і не так зорганізованих як сьогодні.

5. Які завдання Ви собі ставите для цієї «дитячої прощі»?

Насамперед − оживити життя на парафіях, стимулювати розвиток катехитичних шкіл, зацікавити дітей та їх батьків у вивченні катехизму, «розпалити вогник віри»… Я дуже хочу, щоб кожен учасник  прощі – від великого до малого, відчув, що він не є одиноким, що його особа є живою клітинкою Тіла Христового, яким є Церква! Ми всі разом сьогодні переживаємо історію нашого спасіння.

6. Яких результатів Ви очікуєте від всеукраїнської прощі дітей?

Як на мене, дуже добрим результатом було б, якби ці діти, які прибудуть на прощу з цілої України, а також ті, що тільки довідаються про неї із ЗМІ, отримали стимул та бажання постійно практикувати євхаристійне життя, продовжувати своє навчання у катехитичній школі, щоб воно не завершилось тільки приготуванням до Сповіді та Євхаристії…

7. Як Ви для себе уявляєте цю прощу?

Це цікаве питання… Я бачу перед очима сотні дітей у вишиванках з різних куточків України, бачу безмежну радість, яку випромінюватимуть їх очі, і яка, без сумніву, відіб’ється в очах Блаженнішого Святослава. Діти матимуть змогу поклонитись чудотворній іконі Галицької Богородиці, відвідати Музей історії Давнього Галича, пройти Хресною дорогою, напитись води з Чудотворного джерела. Також спеціально для них готується мистецька програма, яка у цікавий творчий спосіб розкриє суть Святих Таїнств. Я твердо переконана, що ця проща буде також унікальною можливістю катехизації!

Назад

ОднаКнопка